
Jak przyzwyczaić szczeniaka do jazdy samochodem
Jedną z najczęstszych bolączek przyszłego właściciela czworonoga jest temat wspólnych podróży samochodem. O ile większość szczeniąt nie powinna mieć problemu z chorobą lokomocyjną to warto w pozytywny sposób przyzwyczaić szczeniaka do samochodu i wspólnej podróży. Jest to jeden z najważniejszych etapów socjalizacji, który definitywnie wpłynie na przyszłe życie z czworonogiem u boku.
Przypomnę tylko że pies, który nie jest przyzwyczajony do jazdy samochodem może odmawiać wejścia do samochodu, dyszeć, nerwowo szczekać lub nawet dostać biegunki czy wymiotować. Nie są to zachowania, które pozwoliłyby w komfortowy sposób podróżować z psem. Jak więc przyzwyczaić szczeniaka do jazdy samochodem? Zapraszam dalej.

Przyzwyczajanie psa do samochodu
Najlepszym wiekiem do przyzwyczajenia szczeniaka do samochodu jest etap socjalizacji który zazwyczaj kończy się w wieku 16 tygodni. Jest to dość istotna informacja, gdyż mamy naprawdę niewiele czasu na zapoznanie naszego pupila z samochodem.
Oswajanie psa z samochodem zacznijmy od zabawy zabawy lub karmienia w pobliżu uruchomionego samochodu. Szczeniak przyzwyczai się do dźwięku samochodu, przez co późniejsze etapy nauki jazdy w samochodzie staną się zdecydowanie łatwiejsze. Jeżeli docelową przestrzenią w jakiej nasz pupil będzie podróżował jest bagażnik, warto wrzucić tam kilka smaczków i pozwolić psu na swobodne zapoznanie się z nowym „miejscem”, w którym znajdzie coś smacznego. Kiedy szczeniak zje już wszystkie smaczki z podłogi warto przedłużyć dobre zachowanie w nowym miejscu dodatkową porcją smaczków. W żadnym wypadku nie podawaj smaczków szczeniakowi, kiedy zaczyna popiskiwać, wyć lub szczekać. W ten sposób wzmocnimy tylko jego złe zachowania w miejscu, w którym chcemy, aby zachowywał się spokojnie. Pobyt w bagażniku powtarzamy kilkukrotnie na przestrzeni kilku dni wydłużając czas spędzony w samochodzie, cały czas nagradzając psa za dobre zachowanie.

Kiedy etap kojarzenia samochodu przez szczeniaka z pozytywnymi rzeczami jest już zakończony, przechodzimy do przyzwyczajania go do pierwszych podróży. Pamiętajcie, aby na dwie godziny przed pierwszymi podróżami nie podawać wody ani jedzenia, ponieważ szczeniak może zwymiotować i zrazić się do kolejnych podróży w aucie.
Pierwszą przejażdżkę zacznijmy od niedługiego dystansu np. do lasu, gdzie po wyjściu nagrodzimy naszego pupila kilkoma smaczkami i zabawą. W ten sposób będziemy budować u szczeniaka pewność tego, że każda podróż zakończy się czymś pozytywnym. W późniejszych etapach może to być wyjazd nad wodę, na łąki czy do psiego przedszkola. Każda forma nagrody po przebytej trasie będzie powodować, że nasz pupil z tęsknotą będzie wyczekiwał kolejnej podróży.
Etap krótkich przejażdżek zwiększamy stopniowo, pamiętając, aby na samym początku unikać gwałtownego przyspieszania, hamowania czy ostrego ścinania zakrętów. Kilka przejazdów jak z „jajkiem” pozwoli zminimalizować ryzyko zniechęcenia się psa do podróży samochodem.
`Jeśli przebrnęliście już przez wszystkie porady, to śmiem twierdzić, że Ty i Twój pupil pokochaliście właśnie wspólne podróże, a obawy związane z chorobą lokomocyjną Twojego psa właśnie odeszły do lamusa.
Jeśli jednak planujesz częste podróże z psem i chciałbyś zagwarantować mu komfortowe warunki podróży, a przede wszystkim bezpieczeństwo to koniecznie musisz przeczytać tekst: KLATKA DO TRANSPORTU PSA.

Podsumowując:
- Zapewnij psu wygodne i bezpieczne miejsce do podróży np. Klatka do bagażnika METBOX
- Przed podróżą upewnij się, że pies załatwił swoje potrzeby fizjologiczne
- Nie karm i nie podawaj dużej ilości wody przed podróżą
- Zabierz ze sobą miskę i wodę
- Rób przystanki aby pies mógł się załatwić swoje potrzeby
- Nie kieruj gwałtownie