Jak przewozić psa w samochodzie. Przepisy dotyczące transportu psa podczas podróży autem.
Podróż z psem, szczególnie dla mało doświadczonych właścicieli czworonoga może okazać się nie lada wyzwaniem. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że niewłaściwie zabezpieczony pies podczas podróży może stanowić zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla innych uczestników podróży, czego konsekwencje mogą być tragiczne w skutkach. Dzisiaj sprawdzimy, jak przewozić psa w samochodzie, aby podróż z naszym ukochanym pupilem była bezpieczna i komfortowa, a przy okazji przyjrzymy się jak przewóz psa w samochodzie reguluje polskie prawo.
Przepisy dotyczące transportu psa podczas podróży autem.
W polskim prawie nie ma jasnych i konkretnych przepisów które jednoznacznie wskazywałyby, jak prawidłowo zgodnie z prawem przewozić psa w samochodzie. Jest to niestety luka w przepisach, pozwalająca na dowolną interpretację przez policję, która może nałożyć na nas mandat karny, ale także firmę ubezpieczeniową, która w razie wypadku może odmówić wypłaty odszkodowania
Co więc mówi prawo?
art. 60. pkt. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym
„Zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim.
Interpretacja tego artykułu w przypadku przewozu czworonoga w samochodzie jest akurat jasna. Pies w trakcie podróży musi być zabezpieczony w taki sposób, aby nie ograniczać pola widzenia kierowcy oraz nie rozpraszać go.
art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym
„Zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim; ust. 3. Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni.”
Zgodnie z tym artykułem przewożony pies powinien być zabezpieczony w taki sposób, aby podczas nagłego hamowania, zderzenia czy przyspieszenia jego pozycja była stabilna i nie zagrażała innym uczestnikom podróży.
Jak widzicie dużo jeszcze wody w Wiśle upłynie, aby przepisy dotyczące transportu pupila w czasie podróży zostały jasno sprecyzowane. Akurat w tym przypadku powinniśmy gonić kraje skandynawskie i zachód Europy, gdzie do przewozu psa w samochodzie wymagana jest specjalna klatka, która zabezpiecza naszego pupila w czasie podróży. Na ten moment w przypadku kontroli drogowej i niedopełnienia bezpiecznego transportu psa w samochodzie policjant może nałożyć na kierującego mandat w wysokości od 20 do nawet 500 zł. Warto więc zadbać o to, aby zaopatrzyć się w specjalną klatkę do przewozu psa którą możemy umieścić w bagażniku, lub zabezpieczyć psa na tyle, aby w czasie podróży nie rozpraszał uwagi kierowcy, a jego stabilna pozycja była gwarancją tego, że w przypadku nagłego hamowania czy kolizji, nie wyrządzi krzywdy sobie oraz podróżującym osobom.
Bezpieczny sposób transportu psa.
W erze zauważalnego postępu technologicznego oraz wręcz nieograniczonego wachlarza produktów skierowanych dla właścicieli czworonogów, myśląc o bezpiecznej i komfortowej podróży z psem zapewne zastanawiacie się jaką opcję wybrać. Jeżeli podróżujesz z psem kilka razy w roku to na rynku znajdziesz akcesoria, które nie tylko pomogą zwiększyć bezpieczeństwo Twojego pupila podczas podróży, ale także pozwolą zachować czystość w samochodzie, co przy zbliżającej się porze jesienno-zimowej, może mieć ogromne znaczenie.
Akcesoria w które warto zainwestować:
-szelki z zapięciem do pasów zabezpieczające przed nagłym hamowaniem
– mata lub koc do bagażnika
– przegroda bagażnikowa blokująca możliwość przemieszczenia się psa przewożonego w bagażniku
– transporter na tylnie siedzenie
Jeśli jednak posiadasz psa rasy średniej lub dużej, a Twoje podróże z czworonogiem nie ograniczają się do jednorazowego wyjazdu na wakacje, to najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w klatkę na wymiar do bagażnika. Sam jako hodowca owczarków niemieckich nie wyobrażam sobie narażać swoich psów na niebezpieczeństwo transportu w bagażniku, a posiadanie klatki to absolutne must have dla osoby, która ceni sobie komfort i bezpieczeństwo swojego pupila. Klatka nie tylko zabezpieczy Twojego psa przed nagłym hamowaniem czy kolizją, ale również zadba o to, aby fruwająca sierść i brudne siedzenia odeszły do przeszłości. Wybór klatki na wymiar pozwoli w każdej chwili bez najmniejszego problemu wyjąć ją z samochodu, aby wykorzystać przestrzeń bagażnika na większe zakupy, by po chwili umieścić ją z powrotem w samochodzie, zbierając się na trening z psem lub podczas wyjazdu na dłuższy spacer na łonie natury.
Komfort psa w czasie podróży samochodem.
Skoro wiemy już jak zgodnie z przepisami przewozić naszego czworonoga, warto też oprócz bezpieczeństwa skupić się na komforcie w czasie jazdy. Jeśli już zaopatrzyłeś się w transporter, pasy bezpieczeństwa lub klatkę, warto również wiedzieć jak sprawić, aby Twój pies czuł się komfortowo w czasie podróży samochodem.
- Jeśli Twój pupil będzie z Tobą po raz pierwszy podróżował samochodem postaraj się wcześniej oswoić go z zapachem i miejscem w którym będzie podróżował. Jeśli jest to szczeniak postaraj się przed dłuższą trasą zabrać pupila na kilka kilkuminutowych przejażdżek, po których koniecznie nagrodź smaczkiem swojego szczeniaka.
- Jeśli Twój pupil posiada ulubioną zabawkę zabierz ją w podróż, w szczególności kiedy Wasz wyjazd zapowiada się na kilkugodzinną podróż. W tym czasie pies nie tylko będzie czuł się bezpieczniej, ale też skupi swoją uwagę na ulubionym pluszaku.
- W odstępie 2-3 godzin przed podróżą upewnij się że pies nie jadł posiłku i nie wypił dużej ilości wody. To pozwoli uniknąć choroby lokomocyjnej i nudności, które w czasie długiej podróży może powodować pełny żołądek.
- Zadbaj o to aby w czasie podróży z psem zaplanować postój na wodę i potrzeby fizjologiczne.
- Podróżując z psem staraj się jechać płynnie, bez nadmiernego przyspieszania czy hamownia. Pies podróżujący samochodem jest narażony kilkukrotnie bardziej na chorobę lokomocyjną wywołaną niebezpieczną lub brawurową jazdą.
Jak widzicie do podróży z psem trzeba odpowiednio się przygotować. Warto zadbać nie tylko o zabezpieczenie psa podczas jazdy, ale także oswoić naszego pupila z warunkami w jakich będzie podróżował. Zastosowanie się do moich zaleceń pozwoli w łatwy i przyjemny sposób przyzwyczaić Twojego psa do podróży, które od dzisiaj staną się przyjemne i komfortowe.
Życzę Wam tysięcy bezpiecznie przejechanych kilometrów i zapraszam na kolejny mój tekst blogowy już za miesiąc!
Przemek
www.hodowlaowczarkow.pl